Choroby dziąseł a Alzheimer

Naukowcy z Tajwanu zaobserwowali, że przewlekłe choroby dziąseł zwiększają ryzyko rozwoju Alzheimera. Artykuł na ten temat ukazał się niedawno na łamach pisma ?Alzheimer?s Research and Therapy?

Badacze z Chung Shan Medical University w Taizhong (Tajwan) przeanalizowali dane z tamtejszego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, dotyczące osób powyżej 50. roku życia. Grupę 9291 pacjentów ze zdiagnozowaną w latach 1997-2004 parodontozą porównano z dobraną pod kątem płci, wieku i innych stwierdzonych schorzeń grupą osób bez przewlekłej choroby dziąseł.

Okazało się, że pacjenci powyżej 50. roku życia ze zdiagnozowaną parodontozą częściej borykali z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz częściej zapadali na udary mózgu. Co więcej, osoby, u których parodontoza utrzymywała się co najmniej 10 lat, miały o 70% wyższe ryzyko zachorowania na Alzheimera, nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

Jak podkreślili naukowcy, wyniki te potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że stosunkowo łagodne, ale przewlekłe stany zapalne, takie jak parodontoza, mogą mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Bakterie będące jej przyczyną przedostają się bowiem do krwioobiegu i mogą powodować schorzenia układu krążenia, oddechowego czy nerek. Przeprowadzone w ubiegłych latach badania wiążą parodontozę także z powikłaniami ciąży, takimi jak poronienia czy przedwczesne porody.

Wypadanie zębów i rak piersi mogą mieć ze sobą dużo wspólnego ? do takich wniosków doszli Szwedzcy uczeni z Instytutu Karolinska, największego w Szwecji ośrodka badawczego w dziadzinie nauk biomedycznych. Przedstawili oni bardzo interesujące wyniki badania klinicznego. Eksperyment dowiódł, że pacjentki, które utraciły zęby i cierpią z powodu przewlekłej choroby dziąseł były 11 razy bardziej podatne na rozwój nowotworu piersi w porównaniu z pacjentkami o zdrowych zębach i dziąsłach.

Źródło: http://dentonet.pl/choroby-dziasel-a-alzheimer/